Rolety

Osprzęt do rolet

 

 

Wszystkie rolety działają na zasadzie określonego systemu. Każda z nich opuszczana bądź zaciągana jest za pomocą odpowiednich elementów osprzętu. Niektóre rolety zawijane są na odkrytą rolkę, inne chowane są w tak zwanej kasecie rolety.

Jeśli chodzi o osprzęt, to spotkać się możemy z dwoma jego rodzajami. Przede wszystkim wyróżniamy systemy sterowania elektrycznego oraz manualnego. Sterowanie elektryczne jest znacznie droższym rozwiązaniem, ale za to o wiele wygodniejszym. Możemy regulować położenie rolet za pomocą pilota, z każdego miejsca w pokoju.

 

Manualne sterowanie roletą zazwyczaj polega na pociąganiu sznurków lub plastikowych łańcuszków koralikowych. Całą konstrukcja rolety składa się zazwyczaj z: materiału zasłaniającego, rury, prowadnic, mechanizmu sterowania – łańcuszka i jego obciążnika, zaczepów bądź wieszaków oraz elementów wykończeniowych.

Niektóre części wykonane są z aluminium, inne z PCV. Niektóre rolety wymagają ingerencji w strukturę ramy okna, ściany lub sufitu, inne można zamontować za pomocą zaczepów bezinwazyjnych, np. na magnes. Jeszcze inne są tak wykonane, aby można było powiesić je na karniszu. Tą wersję spotyka się jednak rzadziej.

Wszystkie rolety są bardzo łatwe i wygodne w użyciu. Być może dlatego są coraz chętniej wybieranymi dekoracjami okiennymi.