Rolety

Osprzęt do rolet

 

 

Wszystkie rolety działają na zasadzie określonego systemu. Każda z nich opuszczana bądź zaciągana jest za pomocą odpowiednich elementów osprzętu. Niektóre rolety zawijane są na odkrytą rolkę, inne chowane są w tak zwanej kasecie rolety.

Jeśli chodzi o osprzęt, to spotkać się możemy z dwoma jego rodzajami. Przede wszystkim wyróżniamy systemy sterowania elektrycznego oraz manualnego. Sterowanie elektryczne jest znacznie droższym rozwiązaniem, ale za to o wiele wygodniejszym. Możemy regulować położenie rolet za pomocą pilota, z każdego miejsca w pokoju.

Czytaj więcej: Osprzęt do rolet

Zalety rolet okiennych

Mając do wyboru tak szeroką paletę rodzajów i typów dekoracji okiennych, warto postawić na praktyczne, ale zarazem eleganckie rolety. Jako jedne z nielicznych ozdób okiennych mają naprawdę wiele zalet. W zależności od tego, do jakiego pomieszczenia dobieramy rolety, powinny one charakteryzować się odpowiednimi cechami. W sypialni sprawdzą się przyciemniane – dodatkowo pogrubiane specjalną gumą, w kuchni odporne na zabrudzenia i na wilgoć, w salonie stylowe lub oryginalne, nowoczesne wzory...

Zalet jest co nie miara. Najważniejszą z nich jest znakomite ograniczenie dopływu światła do pomieszczenia. Po zaciągnięciu rolety nadmiar promieni słonecznych już się do pokoju nie dostanie. Dzięki temu chronią one również naszą intymność, zasłaniając całe okno.

Dodatkową zaletą jest również to, iż rolety poza światłem ograniczają dostęp temperatury z zewnątrz – zimą chronią dodatkowo jako osłona przed wiatrem i mrozem dostającym się przez nieszczelne okno, a latem przed zbyt wysoką temperaturą.

Łatwo się je czyści, niektóre można prać, inne wystarczy przetrzeć szmatką lub gąbką. Pasują do każdego wnętrza – można dopasować kolorem, wzorem, stylem czy typem roletę do pomieszczenia i innych dekoracji. Są łatwe w montażu i użyciu. Świetnie sprawdzają się w każdym domu.

 

Rolety standardowe

 

 

Tradycyjne rolety są równie często wybierane jako dekoracje okienne, jak i inne rolety. Są one praktyczne, łatwe w montażu, łatwe w obsłudze, można je dopasować do każdego wnętrza.

Właściwie każda roleta jest praktyczna. Przez długi czas służy nam zarówno jako dekoracja okienna, jak i znakomita zasłona. Ozdabia nie tylko nasze okno, ale także całe wnętrze, chroni przed wścibskim wzrokiem przechodniów i sąsiadów z bloku naprzeciwko, dzięki czemu czujemy się w swoich czterech ścianach swobodnie. Możemy je zamontować bezpośrednio na oknie – do ramy lub szyby, na ścianie po bokach okna lub też nad nim – na suficie. Opuszczamy je za pomocą specjalnego, jednak bardzo prostego mechanizmu – sznurkowego lub koralikowego.

Rolety są również bardzo proste w utrzymaniu – z łatwością usuniemy z ich powierzchni zabrudzenia. Wystarczy wilgotna gąbka lub szmatka.

Tradycyjne rolety dostępne są w różnych kolorach. Możemy więc dobrać je niemalże do każdego wystroju. W zależności od tego, jak bardzo chcemy dzięki nim ograniczyć dopływ światła, możemy wybrać kolory ciemniejsze lub jaśniejsze. Rolety standardowe świetnie będą komponowały się poprzez swą gładkość z kolorowymi dodatkami, zdobionymi firankami czy innymi elementami dekoracyjnymi.

Rolety zewnętrzne

 

 

Pośród szerokiej gamy rodzajów rolet okiennych mamy do wyboru nie tylko rolety montowane wewnątrz mieszkania, ale także rolety zewnętrzne. Ich główną zaletą jest to, iż poza podstawową funkcją – ograniczania dopływu światła – znacznie utrudniają włamywaczom dostanie się do naszego domu, przez co zapewniają poczucie bezpieczeństwa domownikom.

Mają wiele innych zalet. Między innymi świetnie chronią nie tylko przed nadmiarem promieni słonecznych, ale także przed deszczem, wiatrem, śniegiem i innymi zjawiskami atmosferycznymi. Umożliwiają znakomitą termoizolację, dzięki czemu w okresie letnim zapobiegają nadmiernemu nagrzaniu się budynku, a w porze zimowej przyczyniają się do oszczędzenia energii poprzez zatrzymanie ciepła wewnątrz.

Rolety zewnętrzne bardziej niż którekolwiek z rolet wewnętrznych zapewniają poczucie bezpieczeństwa i prywatności mieszkańców.

Wyróżnia się kilka rodzajów rolet zewnętrznych: rolety naokienne – obudowy wykonane z PCV stosowane zazwyczaj w nowym budownictwie, nakładane na okno; rolety natynkowe – to aluminiowe obudowy montowane do tynku, bez ingerencji w światło okna; rolety podtynkowe – również wykonane z aluminium, ale ich montowanie wymaga planowania już na etapie projektu, skrzynka rolety znajduje się wówczas w specjalnie przygotowanej wnęce przed oknem; oraz rolety RKS – montowane w nadprożu, ich główną zaletą jest brak ingerencji w wygląd elewacji.

Rolety zewnętrzne ograniczają również dopływ hałasu z zewnątrz. Świetnie się sprawdzą zatem w mieszkaniach znajdujących się np. przy ruchliwej ulicy.

 

Rolety zaciągane od dołu

 

Niektórym zwyczajne rolety mogą wydać się zbyt pospolite. Rolety rzymskie, materiałowe, tradycyjne, a nawet bambusowe działają wszystkie na podobnych zasadach. Opuszcza się je w dół za pomocą odpowiednich mechanizmów. Osoby, które chcą osiągnąć efekt nad wyraz oryginalny i pragną swojemu mieszkaniu nadać indywidualny charakter, mogą ubrać okna w rolety zaciągane od dołu.

Kaseta z roletą montowana jest u dołu skrzydła okna, a sama roleta wysuwana jest w górę wzdłuż prowadnic bocznych. Dzięki temu można zaciągnąć roletkę do połowy okna, zapewniając sobie i domownikom poczucie intymności, a jednocześnie wpuszczając światło do wnętrza. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdzi się w mieszkaniach na parterze i na niskich piętrach, zwłaszcza jeśli domownicy lubią przechadzać się nago lub w bieliźnie po mieszkaniu.

Jeśli chodzi o tkaniny, w przypadku tego typu rolet, również mamy do wyboru wiele wzorów i kolorów. Rolety zaciągane od dołu są dostępne w coraz większej ilości sklepów. Posiadają one zalety charakterystyczne dla wszystkich tego typu dekoracji, a dodatkowo zapewniają indywidualny i nieco inny charakter okna. Dzięki nim wnętrze jest odpowiednio nasłonecznione, a z drugiej strony niepozbawione poczucia intymności i przytulności.